23.4.15

#FilmMeydanOkuması

Deneme bir ki.. ses deneme.. tekrar merhaba blog dünyası ben elif!

Geçen yıl ekim ayında başlatmış ilk meydan okumayı, zihninarkasokakları. Bu kadar zamanın geçtiğini düşünmemiştim. Neyse.. Çoğu blog arkadaşım bu meydan okumalara katıldı ama benim devam sorunum olduğu için hiç kalkışmadım bu işe. Ama hem kitap hem de müzik meydan okumasını hep takip ettim. Okuması da yazması kadar zevkliydi..

Geçen gün bir baktım. Bir de ne göreyim.. yeni bir meydan okuması daha. Hem de filmler üstüne. Bu kez suskunluğumu bozup ben de varım demek istedim. Ve buradayım. Her gün düzenli olarak yapamayacağımı düşünsem de olduğu kadar diyorum ve başlıyorum:)

Bugün 4. Gün!

1.Gün: En az sevdiğiniz film hangisi?

Aslına bakarsanız sevdiğim filmler kadar sevmediklerimle dolu bir listem var. Ama tüm sorular için tek bir cevap vereceğim hep, ve o da aklıma ilk gelen şey olacak. (başka türlü bu meydan okumanın altından kalkamam:))

Vee cevabımı veriyorum… İncir Reçeli!
Türk filmleriyle hep ilişkimi biraz mesafeli tutmuşumdur. Ancak bu demek değildir ki türk filmlerini sevmem, asla sevmeyi geçtiğim bayıldığım birçok film var. Fakat bu kesinlikle İncir Reçeli olamaz. 2.si de çıktı galiba, onun hakkında hiçbir fikrim yok. Ama bence zaman kaybı filmler arasına yüksek sıralardan girer bu film. Sabahları kahvaltıya incir reçeli olmadan oturan filmin fanları, üzgünüm..2. Gün: En son izlediğiniz film hangisi?

Yaklaşık yarım saat önce bitirdiğim. ‘Meeting the Fockers’(Zor Baba ve Dünür)

İki gün önce eğlenceli bir film izlesem, ne izlesem diye düşünürken aklıma ‘Meeting the Parents’(Zor Baba) geliverdi. Robert De Niro’ya her ne kadar Taxi Driver’da hayran olsam da, ya da Don Vito Corleone olarak sevsek de, ben komedi filmlerinde bu adamı çok seviyorum. Böyle asabi, yakışıklı, biraz ukala baba figürü Robert De Niro kadar kimseye bu kadar yakışmıyor.

Filme gelince, iki film de çok eğlenceliydi. Ama tüm seri filmlerin kaderi olan bir gerçek de var ki, ilk film her zaman en iyisidir!3. Gün: En sevdiğiniz aksiyon/ macera filmi oyuncusu kim?

Ooo en zor yerden geldi bu soru. En uzak olduğum film türü desem yalan olmaz. (Korku’da sonra..)
Çok başarısız olduğum bir türdür aksiyon/ macera, bana en son bu türde hangi filmi izledin desen ona cevap verecek kadar bile anlamıyorum bu türü. Yüksek ihtimal, arkadaşlarıma eşlik etmek için sinemada izlemişimdir. Ama garip bir şekilde izlerken keyif aldığım bu tür, özellikle izlemek istediğim filmler arasında pek yer almaz.

Evde kendi kendime izlediğimi hatırladığım aksiyon filmi deyince aklıma gelen ilk film ‘Wanted’. Ama bence James McAvoy aksiyon filminden ziyade, 16.yüzyıl İngilteresine ait. O yüzden bunu pas geçiyorum..

Hımm.. şimdi düşününce aklıma Zor Ölüm geliyor.. Bruce Wills olabilir belki derken.. gece saatlerinde televizyonda kuzenlerimle izlediğim tüm aksiyon filmlerini hatırlamaya başladım. Cehennem Silahı, Terminatör (hem de tüm filmleri).. karanlık bir televizyon geçmişim olduğunu daha önce söylemiş miydim?

Eveet.. Buldum galiba.. Danzel Washington diyorum! The Pelican Brief, Training Day, Man On Fire, American Gangster ve tabii ki Deja Vu. Bu filmlerin hepsini Danzel Washington için izlediğimi düşünürsek bu sorunun cevabı kesinlikle o olmalı diyorum. (bir itiraf: Training Day’i Ethan Hawke için izlemiştim.)4. Gün: En sevdiğiniz korku filmi hangisi?

En çok korktuğum soru da geldi çattı. Bundan sonrası daha rahat geçecek diye düşüyorum.

Çocukken ben uyuduktan sonra annem Alfred Hitchcock filmleri izlerdi. Tabi bazen ben uyuyor taklidi de yapıyor olabilirim o sürede. Kim bilir..

Yani benim korku filmi seanslarım yorgan altından dışarıyı görmek için ufak bir boşluk yaratıp, tek gözümle izlemeye çalıştığım çocukluk zamanlarımda başladı. Sonra bir gün, her gün rutin olarak gidip akide şekeri aldığım yan komşumuzun Almanya’dan torunları geldi. Ve bir gün beni çağırdılar, ‘hadi gel korku filmi izlicez!’ Bir gittim ki, mahallenin çocukları bir odaya toplaşmış, perdeler çekilmiş. Ee ben de gelince başlattık filmi. ‘Chucky

Çok korkmuştum. Bir daha hiç Chucky izleyemedim. Hatta uzun yıllar korku filminin kıyısına bile uğramadım. Kuzenim bir gün ‘film aldım köşedeki tezgahtan, hadi izleyelim!’ (tabii o zamanlar torrent yok, online izlemek yok. baya korsan vcd alıyoruz.) dediğinde, korku filmi diyetimin biteceğini hiç düşünmemiştim. ‘The Ring’i izledik ve ben sandığım kadar korkmadım. Aksine keyif aldım. Ama hala çoğu kült korku filmini izlememişimdir, Chucky’i hiç söylemiyorum bile:)

Neyse, sorunun cevabına gelirsem.. emin olamıyorum. 6 yaşındaki Elif’e güvenip Chucky mi desem, yoksa The Ring mi bilemiyorum. Karar siz korku filmi severlerin olsun:DBugünlük bu kadar, diğer soruları cevaplamak için sabırsızlıkla bekliyor olacağım.. içinizde ölmeyen çocuğun 23 Nisan’ı kutlu olsun!

5 yorum:

 1. Halka'nın orjinal Japonya yapımını izlediğimde akşam uyuyamamıştım :D Utanarak söylüyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. orjinalini izlememiştim ben.. kanıma girme şimdi:) izlesem mi acaba..??

   Sil
 2. Hoşgeldin Elif! Sensiz bu meydan okuma eksik olurdu ;)
  Bir ben mi tuhafım?! Neden korku/gerilim en sevdiğim tür, bilemiyorum :) Yine bir Ethan Hawke sıkıştırılmış yukarlara, gözümden kaçmadı.
  Bu akşama film bulamamıştım, hemmen Zor Baba'yı açtım, sana güvenerek. Bakalım nasıl çıkacak...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hehehe geriden gelsem de tamamlayacağım bu meydan okumayı:)
   Ethan Hawke tabii ki!! :D
   Zor Baba'yı beğendin mi?? merak ettim..

   Sil
  2. Eveet çok beğendim hem de :) teşekkürler

   Sil