14.5.12

Sessiz sessiz..

   Siyah beyaz hayaller.. bir Hollywood rüyası.. hayal kırıklığı.. sessiz sedasız dansların ışıltısı..
  Artist olmak meseledir şu dünyada; ister 1920ler olsun ister 2010lar hiç fark etmez. Renklerden başka değişen hiç bir şey yoktur işte şu kadraj içine sığmaya çalışan yalan dünyada.
  Alkışların içinde parlayan bir yıldıza dönüşen biri için kolay değildir tabi bir yıldız kayması yaşamak. Kendisine ait olan her şeyin teker teker gitmesine tanık olmak ise her babayiğidin harcı değildir hani.. -yani her artist George Volentin gibi olamaz, çok zor!-

                                                                                       'The Artist'

  Her neyse işte.. biz 90lar çocuklarıyız öyle bilmeyiz siyah beyaz filmleri, hele sessiz filmlerin yanından teğet bile geçemeyiz. Bizim için sadece bir şarkıdan ibaretti bütün hikaye, ‘siyah beyaz film gibidir biraz..’
  İşte bir adam düşünmüş taşınmış, demiş ki bu genç nesile ben bu nostaljiyi yaşatıyım, hem de sessiz sinemaya bir saygı duruşunda bulunmuş olurum. Ve yapmışta yani.. olmuş mu olmuş.. hem de nasıl :)

  Şimdi diyeceksiniz ki senin aklın nerde? Bu film vizyona gireli, ödülleri kucaklayalı ne kadar oldu? Sen daha yeni mi izledin de bunları yazdın?.. utanarak söylüyorum ki evet..
  Taa yaz ortalarında stajyer günlerimin orta yerinde sinema dünyasındaki gelişmeleri takipteyken gözüme kestirmiştim ben bunu. Hatta yoğun isteklerime dayanamayan sevgili editörüm sayfa üstüne küçük bir haber kondurmuştu ‘sessiz film geliyor’ diye. İçime doğmuş demek ki bu filmin bu kadar tutacağı, bu kadar ödüle boğulacağı.. sanırım serde var bi kahinlik :)
  Ama işte gelin görün ki, kara batım kör talihim kendini gösterdi ve ne kadar izlemek istesem de bunca zaman başaramadım. Ta ki bugüne kadar..Bugün arkadaşlarımla tarık zafer kültür merkezine giderek filmi izleme talihine erişmiş bulundum. Ne mutlu bana!

dipnot*: bu arada buradaki programı takip edin; kaçırdığınız filmleri burada bulma ihtimaliniz oldukça yüksek; hem de sadece iki lira, sudan ucuz:) bence kaçmaz!

dipnot**:filmleri orkestra eşliğinde izleme fikirleriyle beni benden alan saygıdeğer 1920lerin insanları.. harikaymışsınız!

E.

6 yorum:

 1. :) Süper bir filmdir artist. izleyince çok sevmiştim ve hiç sıkılmadığıma inanamadım. Bu arada blogunu yeni keşfettim çok keyifli. Takibe aldım hemen.
  madambfashion.blogspot.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bende cok keyif aldm izlerken.. vee teşekkürler:))

   Sil
 2. artist ne harikaydı ya! sinemada donup kalmıştım..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aynen Mia'm ya bayıldm bende:) ytaa bide dansları yokmu süperdi..

   Sil
 3. ben de çok beğenmiştim filmi ve beğenilerimi de yazımda belirtmiştim aynı şekilde orkestra eşliğinde film izlemek bana da çok yaratıcı gelmişti :)
  ayrıca ben bu siyah beyaz filmlerin nostaljik kokusunu burnumda hissettiren blogu da pek bir sevdim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sevilmeyecek gibi değildi ama.. hala müziklerini duyduğumda o muhteşem danslar geliyo ayaklarım istemsiz hareket ediyor^^
   vee bloguma yaptığn iltifat için de ayrıca çok teşekkürler:))

   Sil