23.10.11

Sadece..

1 gün, 24 saat, 1440 dakika..
Hayatının akışını aksi yönde değiştirmeyi başarabilir mi? Akıp giden olağan yaşamın farklı yollara sapmasına neden olabilir mi?

Sadece 1 günde;
Bi insanı kaybedebilir, bi insanı kırabilir, şehri terk edebilir, ölebilir, aşık olabilirsin.. bunlar için 24 saat, yeteri kadar uzun ve yorucu olabilme kapasitesine sahip.
Hayat birçok evresinde bir kapıyı kapar kapamaz yeni bir kapıyı tıklatır. Bitişler ve başlangıçlar arasında o kadar ince bir duvar vardır ki, sesler birbirine karışır. Hani nefretle aşk arasında olan o ince çizgi gibi. Ne bağlantısız ne de domino misali.
Herkesin her zaman yanında olan bir arkadaşa ihtiyacı vardır. O kişi bazen zamanla yerleşirken hayatına bazen de aniden düşebilir orta yerine. İşte o zaman onun hangi köşede kalması gerektiğini bilemezsin bi an. Hep yanında mı olmalı? yoksa girdiği gibi aniden çıkıp gitmeli mi?
One Day bazen her şeyi altüst edebilir, bazen ise her şeyi rayına oturtmakta birebirdir. Bazen bir ömürdür bazen ise saniyeden hızlı..

Hoop diye gökten düşen elma misali hayatına dahil olan bütün insanlar.. hepsi kapı eşiğinde beklemede.. zil çalındı, kapı tıklatıldı. Gerisi senin keyfine kalmış, karar senin! Tek bi gün seni tümüyle değiştirebilir mi?

                                                   'One day'

Yıllardan 1988, günlerden 15 Temmuz Emma ile Dexter tanışır. Birlikte geçirdikleri tek bir gün, yirmi yıl, iki insan... Konusu mu? -Trajik bir aşk öyküsü. "Aşk her zaman uzakta değildir bazen sanılandan daha yakındır.."

dipnot*: filmin yönetmeni Lone Scherfig'in bir başka eseri An Education da seyredilmeye değer..

E.

5 yorum:

 1. bir gün sanılandan daha çok şeyi kucaklıyor, o süreçte de çok insan gelip, çok insan gidiyor. filmi dikkate aldım:)

  YanıtlaSil
 2. Öyle mükemmel bir hikayeki; kitabı bitirdikten sonra kendimi, bir daha asla konuşmayacağıma dair kendime söz verdiğim bir insana iki sayfalık bir mektup yazarken buldum.

  Hayatın eninde sonunda kendi yolunu bulacağına inandırıyor insanı. Herşey hayal ettiğimiz gibi olmuyor belki ama, yaşıyoruz işte. Ve yeterince şanslıysak, gerçekten şanslıysak, mutlu bile olabiliyoruz...

  YanıtlaSil
 3. bende filmi izlediğimde kitabını neden okumadım ki dedim:)
  sayın kuk, gerçekten kaderinin önüne geçemediğinin kanıtı, bir güne sığan bi sürü hayat:)
  umarım sende mutlu olursun pipe dreams:)belki senin mektupta birşeyleri yoluna koyar, ve hayatın bambaşka akar.

  YanıtlaSil
 4. izlemeden okumuşum, yorum yapmışım hayret! neyseki 15 temmuzda tesadüfi olarak izlemiş olmam niye bu zamana kadar izlemedim sorusuna engel oluyor:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kader kısmet bu işler:) sadece bir gün herşeyi değiştirir^^

   Sil